Eğlence

Trambolin’de Zıplamanın Faydaları Nelerdir ?

Trambolinin Faydaları Nelerdir

Trambolinde zıplamanın faydaları samakla bitmez; sağlığınıza, dayanıklılığınıza ve kondisyonunuza oldukça önemli katkılar sağladığını biliyor muydunuz? Trambolinde yapacağınız yalnızca 15 – 20 dakikalık egzersizler sonucunda bile vücudunuzu forma sokmaya başlayabilir, üstelik bu esnada yer çekimine meydan okuyarak doyasıya eğlenebilirsiniz. Trambolin, yediden yetmişe her yaştan ve spor düzeyinden kişiye eksiksiz bir egzersiz alternatifi sunar. Siz de “Trambolin ne işe yarar?” sorusunun yanıtlarını tüm detaylarıyla öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.

Kilo Verdirir

Vücudunuzun yağ oranını azaltmak, kilo kaybetmek ve formda kalmak istiyorsanız zıplamak sizin için ideal egzersiz olabilir. Çünkü trambolinde zıplamak için belirli bir spor kondisyonunuz ya da geçmişiniz olması gerekmez. Kardiyovasküler egzersizlerin büyük çoğunluğunda vücudunuzdaki kas gruplarınız zorlanabilir. Ancak trambolinde zıpladığınızda tüm kas gruplarınızı bir arada ve etkili bir şekilde çalıştırabilir, sert bir zeminde zıplamaya oranla kaslarınıza çok daha az zorlayıcı kuvvet uygulayabilirsiniz. Zıplamak, birçok egzersiz türünden daha fazla kalori harcamanızı sağlar. Yaklaşık 12 dakika boyunca zıplamak, 12 dakika boyunca koştuğunuzda harcadığınızdan ortalama 10 kalori daha fazla yakmanıza olanak tanır. Üstelik bu esnada koşuya kıyasla daha az yorulur, kondisyonunuzu ve dayanıklılığınızı eş değer ölçüde geliştirebilirsiniz.

Zıplamak lenf sisteminizi uyaran egzersizler arasındadır. Lenf sisteminiz uyarıldığında metabolizmanız da daha hızlı çalışır. Böylece vücudunuzdaki toksinlerin ve ödemlerin atılması kolaylaşır. Bu sayede daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Enerji Artırır

Trambolinde ritmik bir şekilde zıpladığınız takdirde vücudunuzdaki tüm büyük kas grupları bir arada çalışır. Bir yandan da kan dolaşımınız hızlanır ve vücudunuz kan akışını daha az kullandığınız kas gruplarına doğru yöneltir. Bu sayede gündelik yaşamda sıklıkla kullandığınız kas grupları gevşer ve kalp ritminiz düzelmeye başlar.

Kan dolaşımınızın hızlanmasının bir diğer sonucu olarak vücudunuzdaki hücrelere taşınan oksijen ve besin miktarı artar. Sıçrardığınızda oluşan anlık ağırlıksızlık durumunuz ve yere indiğinizde yer çekiminin oluşturduğu etki, zararlı kimyasal maddelerin hücrelerden atılmasına yardımcı olur. Öte yandan, egzersiz yapmak vücudunuzdaki mutluluk hormonu olarak da adlandırılan endorfinin salgılanmasını sağlar. Böylelikle hem fiziksel hem de mental açıdan kendinizi daha iyi hissedebilir, daha enerjik ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Eklemleri Korur

Kemik yoğunluğunun az olması osteoporotik kırılma ve sakatlık riskini de beraberinde getirir. Yapılan araştırmalar, sıçrama egzersizinin özellikle çocuklarda kemik yoğunluğunun artmasına yardımcı olduğunu kanıtlar. Bu nedenle zıplamanın faydaları arasında kemiklerin ve eklemlerin güçlenmesi de yer alır. Diğer yandan, sıçramanın tüm vücut kaslarını çalıştıran bir egzersiz olması nedeniyle, yalnızca trambolinde zıplayarak denge, kondisyon ve dayanıklılık becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Üstelik bu esnada sert zemin üzerinde yapılan egzersizlere kıyasla çok daha güvenli şekilde hareket edebilir, eklemleriniz üzerindeki darbe etkisini minimum düzeyde tutabilirsiniz. Yalnızca 20 dakika boyunca sıçrayarak yaklaşık 1 saatlik koşu antrenmanının oluşturduğu kardiyovasküler etkiyi elde edebilir, kemik ve eklem sağlığınızı korumak için önemli bir adım atabilirsiniz.

Bağışıklığı Güçlendirir

Organlarınızda, eklemlerinizde ve dokularınızda bulunan tüm hücrelerin güçlenmesini ve sağlığınızı korumayı hedefliyorsanız trambolinin faydaları sizi hayal kırıklığına uğratmayacak. Vücudunuzdaki hücrelerin zayıf ve dirençsiz olması bağışıklık sisteminizi de doğrudan olumsuz etkiler. Çünkü zayıf hücreler bağışıklık sisteminizin güç kaybetmesine ve vücudunuzun hastalıklara karşı daha savunmasız hale gelmesine yol açar. Trambolinde zıpladığınızda artan yer çekimi kuvveti, vücudunuzdaki tüm hücrelerin yaklaşık 5 kat daha aktif çalışmasına yardımcı olur. Bu sayede koşu ya da yürüyüşe kıyasla çok daha verimli şekilde egzersiz yapabilir, hücrelerinizi ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Güvenli ve keyifli bir ortamda trambolinle zıplama egzersizleri yapmak, yer çekimine meydan okuyarak doyasıya eğlenmek ve spor yapmak istiyorsanız FlyZone sizi bekliyor. Trambolin parkı konseptinde tasarlanan FlyZone’da eğlence ve adrenalin dolu bir gün geçirebilir, birbirinden eğlenceli parkurları deneyebilirsiniz.

 

Yorum Yap