Aktivite

Sağlıklı Yaşam İçin Dengeli Beslenmenin Önemi

Sağlıklı ve düzenli bir yaşam sürmek için dengeli beslenme oldukça önemli bir görev görüyor. Özellikle hastalıkların önlenmesi açısından önemli olan dengeli beslenme, vücudun gereksinimi olan besinlerin optimum fayda ile alınmasını sağlıyor. Yetersiz beslenme, insan vücudunun gerekli olan besin ögelerini alamayarak yeterli enerjiyi sağlayamamasına neden oluyor. Kişinin vücut oranlarına göre gereğinden fazla besin alması ise vücudunda yağ tabakası oluşmasına neden oluyor. Bu yağ tabakası, sağlık ve vücut için oldukça zararlı sonuçlar doğurabiliyor.

 

Yetişkin bir bireyin sağlıklı bir yaşam sürmesi için 50’ye yakın besin ögesini düzenli ve dengeli bir şekilde vücuduna alması gerekiyor. Bu besin miktarı uygun ölçeklerde alındığı takdirde ise dengeli beslenme sağlanmış oluyor. Bu yazımızın devamında sağlıklı yaşam için dengeli beslenmenin öneminden, spor yaparken sağlıklı beslenmenin temel ilkelerinden bahsedeceğiz. 

Dengeli Beslenmenin Temel Prensipleri

Yeterli ve dengeli beslenme çok dikkat edilmesi gereken bazı özellikler içeriyor. Her bir birey için farklı dinamikleri olan dengeli beslenme, bazı prensiplerin kesinlikle yerine getirilmesini gerektiriyor. Genel hatlarıyla dengeli beslenmenin temel prensipleri şu şekilde sıralanıyor:

 

  • Dengeli beslenme programı yapılırken hamilelik, hastalık, yaş ve cinsiyet gibi etkenler göz önünde bulundurulmalıdır. 
  • Dengeli beslenme esnasında alınan enerji miktarına özellikle dikkat edilmelidir.
  • Dengeli beslenirken ihtiyaç gideren öğünler az ve sık şekilde alınmalıdır. 
  • Özellikle vücudun dengesinin optimum düzeyde tutulması için karbonhidrat ve protein oranlarına dikkat edilmelidir. 
  • Taze ve bol yıkanmış meyve ve sebze tüketimi arttırılmalıdır. 
  • Vücudun enerji ihtiyacının karşılanabilmesi için dengeli tahıl ürünleri tercih edilmelidir. 
  • Genel olarak ve özellikle yemek sonraları, tatlı ve şeker tüketimi asgari seviyeye indirilmelidir. 
  • Bol bol su içilmeli, sıvı tüketimi arttırılmalıdır. 
  • Tüketilen besinler gıda özelliklerine uygun pişirilmeli ve en uygun ortamda muhafaza edilmelidir. 

 

Bu prensiplerin yanı sıra dengeli beslenmeyle birlikte düzenli bir şekilde egzersiz yapılmalıdır. Ancak spor yaparken de dengeli ve düzenli beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur.

Spor Yaparken Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Önemi 

Spor yaparken sağlıklı bir beslenme programı uygulanmadan tam başarı kolaylıkla sağlanamıyor. İdealinizdeki vücuda kavuşmak ve daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmak için dengeli beslenme ve egzersizin entegre bir şekilde ilerlemesi gerekiyor. Spor esnasında vücut maksimum enerji harcadığı için beslenme programında enerji verici takviyeler oldukça önemli bir yer tutuyor. Bu sebeple enerji takviyeli dengeli beslenme, spor yaparken vücudunuzun en önemli yardımcılarından oluyor. 

 

Spor yaparken sağlıklı ve dengeli beslenme adına en önemli göstergelerden biri de karbonhidrat ihtiyacı olarak göze çarpıyor. Karbonhidrat, spor sırasında kandaki glikoz seviyesini koruyarak enerji ihtiyacını gideriyor. Spor esnasında boşalan glikojen depoları, karbonhidrat sayesinde tekrar dolduruluyor. Mısır gevrekleri, makarna ve tahıl çeşitleri, üzüm, muz ve portakal gibi besinler karbonhidrat açısından spor yaparken önemli besinler arasında yer alıyor.

 

Spor yaparken dengeli ve düzenli beslenmenin en önemli yardımcılarından biri de protein sağlayan besinler oluyor. Kas kütlesinin korunmasında ve performansın yüksek tutulmasında başat önceliğe sahip proteinler, ekstrem kilo kaybını da büyük ölçüde engelliyor. Balık, tavuk, yumurta, süt ve peynir gibi besinler, spor yaparken dengeli beslenmede öne çıkıyor.

Flyzone İle Eğlenceli ve Spor Dolu Saatler

Mall Of İstanbul, Demirören AVM, Torium AVM ve Nissara AVM’de yeni neslin eğlence anlayışını değiştiren Flyzone hem keyifli vakitleri hem de spor dolu sağlıklı bir yaşamı vadediyor. Küçüğünden büyüğüne herkesin ilgisini çeken Flyzone, adrenalin dolu saatleri sağlıklı bir yaşam biçimine dönüştürüyor. Yeni nesil eğlence konsepti olan Flyzone, zıplama ve sıçrama parkurları gibi seçenekleriyle vücudunuzu zorlarken eğlenmenize de olanak tanıyor. Herkese uygun parkurların bulunduğu eğlence merkezi, gün boyu sınav veya iş stresinden uzaklaşmak isteyenler için uygun bir seçenek oluyor. 

 

Zihnen ve bedenen bir yenilenme fırsatı sunan Flyzone, yalnızca yapacağınız egzersiz aktivitelerine odaklanarak gündelik yaşamın sıkıntılarından uzaklaşmanıza olanak tanıyor. Siz de keyifli vakitleri spor aktiviteleriyle birleştirmek istiyorsanız Flyzone’a uğrayarak yeni deneyimlere ortak olabilirsiniz!

Yorum Yap