Aktivite

Stres ve depresyona en iyi gelen eğlence Flyzone

Yapılan araştırmalar, her altı kişiden birinin hayatının herhangi bir döneminde en azından bir kez depresyona girdiğini ortaya koyar. Özellikle 40 yaşın altındaki kişiler, Dünya Sağlık Örgütü’nün çalışmalarına göre, en riskli grup olarak değerlendirilir. Kişisel problemler, ağır hastalıklar, iş ve özel hayattaki stres, finansal sorunlar, afetler, salgınlar, çevresel ve politik etkenler gibi sebepler birbiri ardına eklenince depresyon ve stres adeta çağımızın hastalığı haline gelmiş durumdadır.

Siz de stres ve depresyon ile mücadele etmenin ya da onlardan korunmanın yollarını arıyorsanız güzel bir haberimiz var. Hemen hemen tüm sağlık problemleri karşısında adeta bir ilaç görevi gören spor, konu depresyon ve stres olduğunda da bu görevini başarıyla yerine getirmeyi sürdürür. Stresi yenmek ve depresyon ile başa çıkabilmek, çok basit egzersizlerle mümkün. Üstelik günde en azından 10 – 15 dakikalık sürelerle yapacağınız egzersizlerle bile hem zihninize hem de bedeninize umduğunuzdan çok daha büyük faydalar sağlayabilirsiniz.

Stres Atarken Spor Yap

Stres ve depresyonla olan savaşta en büyük yardımcılarınızdan biri, spor yapmaktır. Serotonin ve adrenalin gibi hormonlar, vücudumuzun mutluluk dopingleridir. Spor yapmak, bu hormonların salınımını etkileyerek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Burada önemli olan yaptığınız sporun ağırlığı ya da süresi değil, devamlılığıdır. Düzenli aralıklarla yapılan basit egzersizler bile, zihin sağlığınız için yararlıdır. Spor yapmak;

  • Stres seviyenizi azaltır.
  • Uykusuzluk problemlerinden şikayet ediyorsanız uykuya dalmanızı kolaylaştırır.
  • Sakinleştirir.
  • Hafızanızı güçlendirir.

Araştırmalar sporun vücutta antidepresana benzer bir etki yaptığını gözler önüne sermiştir. Elbette tedavi seçenekleri konusunda her zaman ilk olarak doktorunuzla görüşmeli ve onun yönlendirmeleri doğrultusunda hareket etmelisiniz. Ancak tedavinize sporu da katmak, iyileşme sürecinizi hızlandırıcı bir etki yapacaktır.

Strese ve Depresyona İyi Gelen Egzersizler

Yaşınıza, sosyal yaşantınıza, kronik hastalıklarınıza, fiziksel yapınıza ve isteğinize göre seçeceğiniz egzersiz türü sayesinde, daha sakin ve stressiz bir yaşama merhaba diyebilirsiniz. Peki, hangi egzersizleri yapmalı?

Yoga ve Pilates

Strese iyi gelen egzersiz önerilerinin başında yoga gelir. Yoga yapan kişiler üzerinde yapılan gözlemlerde, stres, öfke ve kaygı seviyelerinde düşüş meydana geldiği görülmüştür. Doktorlar da, depresyon hastalarına yogayı tavsiye etmektedir.

Yoganın stres ve depresyon seviyesini düşürmesi, fiziksel olarak gerçekleştirilen egzersizlere ek olarak, nefes çalışmalarına da odaklanmasında yatmaktadır. Nefes alış verişlere odaklanmak, hem zihinsel sağlığınızı korur hem de anda kalarak şimdiki zamana konsantre olmayı sağlar.

Yoga ile benzer pozları içeren pilates, daha çok fiziksel harekete sahiptir. Yoga zihne yönelirken pilates ise bedene yönelir. Ancak hem yoga hem de pilates, ruh ve beden sağlığına olumlu etkiler sunar.

Yürüyüş

Açık havada yapılan yürüyüşlerin, zihinsel faydaları saymakla bitmez. Doğanın zihin üzerinde sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkisi vardır. Günde sadece 20 dakikalık bir yürüyüşün bile stres seviyesini düşürdüğü kanıtlanmıştır.

Yüzme

Suyun sakinleştirici bir gücü olduğu yadsınamaz bir gerçek. Su, zihinde adeta bir meditasyon etkisi yapar. Son yıllarda yapılan araştırmalar, özellikle soğuk suyun bu etkiyi daha da artırdığını söylemekte. Soğuk suda yüzerken vücudun soğuğa karşı tepki göstermeye başlaması nedeniyle stres, kaygı ve depresyona neden olan her türlü düşünceden uzaklaştığı belirtilir.

Zıplama

Stres ve depresyondan uzaklaşırken işin içine eğlenceyi biraz daha fazla katmak isterseniz zıplamayı deneyebilirsiniz. Trambolin üzerinde geçireceğiniz zaman, hem vücudunuzdaki enerji seviyesini artıracak hem de serotonin ve adrenalin hormonlarını harekete geçirecektir. Tam bir stres atma aktivitesi olarak görülen zıplama, vücudunuzun yukarı ve aşağı doğru yaptığı ritmik hareketler sayesinde eğlenmenizi ve rahatlamanızı sağlar.

Siz de zihninizi meşgul eden kaygılardan, stresten ve depresyondan uzaklaşmak ve tüm bu zihinsel zorluklarla daha kolay başa çıkmak istiyorsanız spora eğlence katan Flyzone’a gelerek keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Yorum Yap