Aktivite

Trambolin Egzersizleri ‘nin Faydaları Nelerdir?

Trambolin Egzersizinin Faydaları Nelerdir

Trambolin üzerinde sıçrama egzersizleri özellikle güne başlarken kendinize yapabileceğiniz en güzel iyiliklerin başındadır. Sağlık ve fitness bakımından başka hiçbir egzersizde aynı etkiyi göremeyeceğiniz trambolin ile sıçrama, eğlenceli olduğu kadar faydalıdır. Sıçrama ile birlikte gelen esneme, vücuda birçok açıdan olumlu yönde etki eder ve performansınızı da üst seviyeye çıkarır. Çoğunlukla çocukların eğlence aracı olarak görülen trambolin, fitness egzersiz mekanizmalarının en etkili türlerinden biridir. Trambolin egzersizleri denge kabiliyeti başta olmak üzere vücut koordinasyonu, elastikiyet ve kas yapısı geliştirme konularında son derece etkilidir. Gelin, trambolin sporuna ve vücutta yarattığı mucizevi etkilere birlikte göz atalım.

Zıplama Antrenmanı

Zıplama antrenmanının en belirgin faydası vücudun sıçrama aktivitesiyle birlikte beynin “Serebellum” adlı bölgesinin uyarılmasıdır. Bu bölge, beyinde denge ve kaba motor becerileri ile konsantrasyon ve odaklanmadan sorumludur. Güne başlarken ya da gün içinde yapılacak 5 dakikalık bir trambolinle zıplama antrenmanı, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda dikkat becerilerinin gelişmesine ve odaklanma sorununun çözülmesine yardım eder.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) yaptığı araştırmalara göre günde sadece 10 dakika zıplama egzersizi yapan bir bireyin kalp ve damar sisteminde 30 dakika koşu yapmış gibi olumlu etkiler gerçekleşir. Özellikle kan dolaşımına ve oksijen akışına fayda sağlayan trambolinle zıplamak; baş, boyun ve sırt bölgelerindeki ağrıların azaltılması konusunda da yardımcıdır. Ayrıca zıplama esnasında anlık olarak gerçekleşen “ağırlıksız kalma” hali ve hemen arkasından gelen yer çekimi etkisi, iki yönlü çalışan bir pompa gibi hücrelerden zararlı toksinleri çekerek kan dolaşımı ile gelen besin ve oksijenleri onların yerine yerleştirir. Böylece lenfatik sıvı dolaşımı etkisi artacağından, toksinlerin atılmasına ve vücudun kendi kendini temizlemesine yardımcı olur.

Trambolin Egzersizlerinin Faydaları

Yapılan herhangi bir egzersiz kalp atış hızını artırıyorsa buna kardiyovasküler egzersiz adı verilir. Koşu veya tempolu yürüyüş gibi egzersizler, kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. Ancak tek farkla: Koşu ya da tempolu yürüyüş sırasında kalça, dizler, sırt, bacak, bilekler ve omurga diskleri bir hayli zorlanır. Buna karşın koşuyu bir trambolin üzerinde yapmayı denerseniz bu zorlanma ve sarsıntı yüzde 95’e kadar azalır. Ayrıca kalp de koşuya oranla çok daha fazla çalışır. Örneğin, 12 dakikalık bir sıçrama sırasında koşma egzersizine göre 10 kalori daha fazla yakabilirsiniz. Böylece fazla yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız trambolin ile zayıflama egzersizleri yapabilir, sert zeminde koşmaya göre çok daha fazla kalori harcarken diğer eklemlerinizin sağlığını da koruyabilirsiniz.

Son zamanlarda yapılan bir başka araştırmaya göre sıçramanın kemik yoğunluğunu artırdığı da ortaya konmuştur. Araştırmaya göre 8 ay boyunca 10 ve üzerinde sıçrama hareketi yapan çocuklarda, diğer çocuklara oranla %1,2 daha fazla kemik yoğunluğu tespit edilmiştir. İlk anda bu oran kulağa çok küçükmüş gibi gelse de aslında yüzde 5 oranındaki bir kemik yoğunluğu artışının, osteoporotik kırılma ihtimalini yüzde 40’ın üzerinde azalttığı bilinir. Böylece yüzde 1’lik bir kemik yoğunluğu artışının bile ne kadar önemli olduğu söylenebilir.

Trambolin ile sıçrama egzersizlerinin diğer faydaları da şöyle özetlenebilir:

  • Gün içinde 20 dakika trambolin antrenmanı, 1 saatlik kardiyo koşusuna eş değerdir.
  • Metabolizmanın hızlanmasını sağlarken kalori ve yağ yakımını da hızlandırdığı için kilo vermeye yardımcı olur.
  • Damarların genişlemesini sağlayan sıçrama, kan basıncını düşürür ve kan akışını rahatlatır. Böylece pek çok vücut bölümünde doğal bir ağrı kesici etki yaratır.
  • Endorfin hormonunun artmasını sağlar ve sinir sistemini strese karşı korur.

Hem açık hem de kapalı alanda yapılabilecek en keyifli egzersizlerden biri, trambolin ile zıplamaktır. Siz de hem kendinizin hem de çocuklarınızın sağlığı için FlyZone Turkey’de yerinizi ayırtabilir, eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Leave a Reply