Spor

Parkur Sporu Nedir? Nasıl Yapılır?

Parkur Sporu Nedir? Nasıl Yapılır?

Yavaş yavaş yeni bir spor trendi haline gelen zıplama istikrarlı bir şekilde tüm dünyaya yayılmaktadır. Zıplama egzersizi, hem eğlenceli hem de zararsız bir hareketlilik sağlarken, bedensel ve ruhsal bir rahatlamaya da yol açmaktadır. Zıplamayı bir parkur sporu olarak İstanbullulara sunan Flyzone Air Sports’un açılışı, 17 Ocak 2019 tarihinde Mall Of İstanbul’da olacaktır. Merkez 7 çeşit parkur seçeneği ile insanlara yeni bir eğlence ve spor anlayışı kazandırmayı amaçlamaktadır. Her yaş grubuna hitap eden Flyzone’da herkes için uygun bir aktivite bulunmaktadır. Her yaş grubuna hitap etmesiyle de, ailecek eğlenmek için farklı bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

Flyzone Anlayışı

Zıplamak için trambolin özelliğinde bulunan yüzeylerinde, ayrıca çeşitli aksesuarlar da kullanarak aktiviteler çeşitlendirilmekte ve eğlence tercihe göre değişim göstermektedir. Bu tercihler bir top, bir ip veya yumuşak bir alana atlamak üzerine olabilir. Yaşanan adrenaline ek olarak, ortamda çalan müzikler, zıplamayla dansı buluşturarak konuklara ekstra haz vermektedir. Flyzone, tüm bu etkinlikleri ziyaretçilerine sunarken öncelik olarak, kişilerin sağlık ve güvenliği için tüm önlemleri almış bulunmaktadır.

Eğlendirirken Sunulan Faydalar

Zıplarken zayıflama ve sıkılaşma beklenen sonuçlar arasındadır. Zıplama hareketinin her kası ayrı ayrı çalıştırdığı gözlenmiştir. Jumpin jack hareketi olarak bilinen kolları ve bacakları açarak zıplama şekli, bölgesel olarak zayıflamaya yardımcı bir harekettir. Özellikle bacak kaslarını hedef alan, düzenli zıplamanın zayıflamaya da yardımcı olabildiği bilinmektedir.

Görüşler ve Diğer Faydaları

Uzman tıp doktoru olan Gabriel Cousens, beslenme uzmanı David Wolfe, beslenme danışmanı Donna Gates, iş ve yaşam stratejisti Tony Robbins, eski aktör ve Amerika başkanı Ronald Reagan, Amerikalı oyuncu Bob Hope zıplama egzersizinin dünyadaki hayranları arasında olan ünlü kişilerdir. Zıplamanın hayran toplamasına sebep olabilecek faydaları şöyledir. Zıplamanın etkisiyle, vücudumuzda savunmayı sağlayan akyuvarlarımızın 2/3′ sini içeren lenf sıvısının dolaşımı hızlanmaktadır. Sağlıklı bir kardiyovasküler egzersiz olarak kalori yakmaya sebep olur. 12 dakikalık bir koşuya göre, 12 dakikalık bir zıplama 10 kalori daha fazla yakıma sebep olmaktadır. Zıplamayla doğan yer çekimi kuvveti, hücreleri güçlendirerek bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. Yapılan bir araştırmaya göre, 8 aylık bir süreçte günde 10 ve üzeri yapılan zıplama hareketlerinin, normal okul aktivitesi yapan bir çocuğa göre, kemik yoğunluğunu yüzde 1,2 oranında artırdığı görülmüştür. Ayrıca depresyon ve strese iyi gelme ve enerji verme gibi oldukça cazip etkileri vardır.

Flyzone Bilet Fiyatları

Merkez haftanın 7 günü 11:30-20:00 arası hizmet verecektir. Bilet fiyatları paket isimleriyle beraber şöyle sunulmaktadır. Base Flight 60 dakika 59.00 TL, Night Flight içecek ikramı ile birlikte 59.00 TL, Party Flight 60 dakika 79.00 TL olarak ücretlendirilmiştir. Ayrıca 10 kişi ve üzeri Group Flight indirimle 60 dakika için 63.00 TL’dir.

Leave a Reply