Spor

Trambolin Hangi Kasları Çalıştırır

flyzone hangi kasları çalıştırır

Trambolin egzersizleri ile bir yandan eğlenirken bir yandan kasları güçlendirecek etkili antrenmanlar yapabilirsiniz. Özellikle bacak, karın ve kalçadaki kas gruplarını kısa sürede yoğun şekilde çalıştıran bu egzersizler, aslında tüm vücudu hedefleyen bir kardiyo olarak nitelendirilir.

Trambolin üzerinde zıplamak, eğlenceli ve neşeli bir etkinlik olmasının yanında, sağladığı bu güçlü etki ile son yılların en popüler indoor egzersizleri arasındadır. Üstelik bu egzersizler kas gruplarını çalıştırırken bir yandan da metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur, mutluluk hormonu salgılatır ve stres gibi negatif etkenlerin de uzaklaşmasını sağlar.

Güçlü Bacaklar için Trambolinde Zıplamak

Basit ancak etkili bir egzersiz olarak öne çıkan trambolinde zıplamak özellikle bacak kasları üzerinde güçlendirici bir etki gösterir. Çünkü bu eğlenceli aletin üzerinde dengede durmak ve yer çekimine karşı koyarak zıplamak, bacakların daha önce hiç çalışmadığı gibi çalışmasını sağlar. Bacakların alışık olmadığı bu itme ve çekme tepkisi sayesinde kaslar diğer tüm egzersizlerden farklı olarak daha sık kasılır ve daha hızlı şekilde gevşemesi gerekir. Bu nedenle kaslar kısa sürede gelişir ve tonlanır.

Bacak kaslarını hızlı ve etkili şekilde güçlendiren bu egzersizler aynı zamanda çevikliği de arttırır. Trambolinin verdiği karşı itme ve fırlatma etkisine karşı koymaya çalışan kaslar kısa süre içinde aletle uyum sağlayarak çeviklik kazanır. Gevşeme ve kasılma işlemini hızla gerçekleştiren kaslar, yüksek hızlı koşu ya da yoğun ağırlık çalışmaları ile uzun sürede kazanılan etkiye kolayca ulaşır. Üstelik trambolin üzerinde yapılan hareketler sadece bacak kaslarını çalıştırmaz tüm vücuda olumlu bir etki sağlar.

Trambolinde Zıplamak Hangi Kaslar Çalışır?

Trambolinle zıplarken aslında sadece belirli bir kas grubu değil tüm vücut çalışır. Zıplarken artan g kuvveti sayesinde kaslar daha hızlı gelişir ve tüm vücutta yağ yakma etkisi görülür. Bu hareketler öncelikle bacaklar üzerinde etkili olmakla beraber karın, kalça, sırt ve kol kaslarının şekillenmesini sağlar. Çünkü zıplamak, havada kalmak ve tekrar trambolin üzerine kontrollü bir şekilde inmek için büyük kas gruplarının yardımına ihtiyaç duyulur. Öne arkaya, iki tarafa yapılan farklı hareketlerle belirli bölgelerin daha yoğun çalışması da sağlanabilir.

Yer çekimine karşı yapılan bu zevkli aktivite ile vücudun en önemli kası olan kalp kası da güçlenir. Geleneksel kardiyovasküler egzersizler kadar kalp üzerinde etkili olan bu egzersizler ile dolaşım sistemi hızlı şekilde çalışır. Zıplarken tüm vücut için gerekli olan kanı daha hızlı şekilde pompalamak durumunda kalan kalp seri şekilde kasılır ve gevşer. Doğru nefes alma tekniği ve düzenli tekrarla yapıldığında, trambolinde zıplarken hangi kaslar çalışır ise çalışsın kalp olumlu etkilenir ve güçlenir. 

trambolinle zıplamanın faydaları

Trambolinle Zıplamanın Faydaları

Eğlenmek ve hoşça vakit geçirmenin yanında trambolinle zıplamak vücut için birçok fayda sağlar. Metabolizmayı hızlandıran, kalbi güçlendiren, kısa sürede hızlı kalori yakımı sağlayan trambolin egzersizleri ile hem fazla kilolarla hem de stresle mücadele edilebilir. Trambolinin ritmine ayak uydurmak ve yer çekimine karşı koymak vücudun denge hissini arttırır aynı zamanda serotonin hormonu salgılanmasını sağlar. Bu özelliği ile strese karşı mücadelede çok etkilidir.

Trambolinli zıplamanın faydaları temel olarak şunlardır:

  • Metabolizmayı hızlandırır, hızla kalori yaktırır ve böylelikle kilo vermeye yardımcı olur.
  • Kasların tonlanması için gerekli olan yoğun hareketi sağlar ve aynı zamanda çok eğlencelidir.
  • Kısa süre içinde tüm vücudu etkili şekilde çalıştırır, zaman açısından ekonomiktir.
  • Hemen hemen her yaşta ve kiloda bireyin kolayca yapabileceği bir etkinliktir.
  • Kalbi ve diğer büyük kasları güçlendirerek bağışıklığın artırılmasına yardımcı olur.
  • Dolaşım sistemini hızlandırarak ve mutluluk hormonunu harekete geçirerek vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.
  • Koordinasyon, denge ve genel motor becerileri geliştirir.

Şimdi siz de ayaklarınızı yerden kesmek ve vücudunuzdaki tüm kaslarını eğlenceli şekilde çalıştırmak için FlyZone’a gelebilir, uzman ekip desteği ile yerçekimine karşı koyabilirsiniz!

Yorum Yap